Церковна архітектура/історія середньовіччя
Собор Паризької Богоматері, Франція.
Я почав вивчати готичні собори у Франції після пожежі в Соборі Паризької Богоматері в квітні 2019 року. Я ніколи не усвідомлював, наскільки це важливо ці місця були. Неможливо повністю оцінити красу цих соборів, не дізнавшись трохи їхньої історії.
Собори були наріжним каменем французьких міст, а також могутнім символом католицизму в Європі. Католицька віра, яка була «офіційною релігією» того часу, домінувала в усіх сферах життя Середньовіччя. Від людей очікувалося дотримання правил церкви, а ті, хто цього не виконував, часто піддавалися переслідуванням. Католицизм також мав певну роль у політичному ландшафті, оскільки представники духовенства часто займали впливові позиції в монархіях. Вони могли замінити або усунути будь-яку особу зі своєї посади за бажанням. Папа займав вищу посаду навіть за короля. Якщо ви не подобалися Папі, ви йшли геть.
Ідея готичного собору виникла в середині дванадцятого століття. Абат Шугер, католицький будівельник і абат абатської церкви Сен-Дені, вирішив, що його застарілу церкву потрібно перебудувати. Розмірковуючи над дизайном церкви, він знав, що хоче створити готичний стиль, який би найкраще відображав вплив монархії на католицьку церкву, а також створив простір, який міг би вмістити багато людей, які приходили відвідати місце поховання св. Дені, покровителя Франції. За сприяння Людовіка VII був побудований перший готичний собор. Цей новий стиль архітектури з його високими висотами, безліччю кольорових вітражів і просторим, наповненим світлом інтер’єром Сен-Дені став еталоном руху готичних соборів і вплине на будівництво інших готичних соборів у Франції. /p
Сам собор був витвором мистецтва. У зовнішні фасади вбудовували скульптури, які часто охоплювали всю будівлю. Внутрішнє оздоблення соборів було схоже на крок у країну чудес відчуттів. Погляд звернув догори безліч вітражів, які калейдоскопом кольорів заполонили собор. Величезні органи наповнювали простір гімнами, які заспокоювали розум. Запах ладану, який використовувався під час меси, часто залишався, додаючи заспокійливої атмосфери собору. Відвідування цих соборів було справді неймовірним досвідом.
Західний фасад, праворуч Королівський портал — Загальне Вид на тимпан c. 1145. Собор у Шартрі, Франція.
Вікно-троянда в церкві абатства Сен-Дені.
Важливим аспектом розвитку готичної архітектури в середні віки було вірування в те, що світло є духовним шляхом до Бога та має на меті виразити прагнення душі до Бога. Це також підтвердило владу католицької церкви над суспільством. Цей союз краси, влади, грошей і релігії породив деякі з найбільших і найдеталізованіших споруд, які коли-небудь були побудовані. Але ці собори стали не просто місцем для поклоніння Богу. Вони були притулком від темряви Середньовіччя, вони були місцем, де відбувалася спільнота. Вони розповідали історії з Біблії для тих, хто не вмів читати або ніколи не ступав у церкву. Коли оживали нові міста, собор став його опорою; вони були розроблені навколо собору замість того, щоб собор будувався, щоб відповідати місту. Торговці з усієї Європи та Близького Сходу прибули до Франції, щоб допомогти побудувати ці моноліти, додавши свій вплив на дизайн собору.
«Середньовічне місто» від gaciu000 на DeviantArt.com
Будівельні майданчики стали Меккою для освіти, різноманітності та нових ідей. Вони стали, по суті, анклавом, богемою інтелекту та інновацій. Це вплинуло на мистецтво, їжу, релігію та багато іншого, оскільки люди прибували з усіх країн. Будівельний бум скористався миром, який нарешті встановився в Європі після років воєн і чвар. Його вплив відчувався повсюдно, коли люди приходили та йшли під час будівництва, яке часто тривало десятиліттями й навіть століттями. Ці споруди були складними. Вони були свого роду загадкою. Кожен шматок мав бути точним. Існував, так би мовити, метод до божевілля. Повільно будуючись, шар за шаром, вони спрямовувалися в небо в надії захопити красу небес. Кожен побудований собор прагнув перевершити попередній за висотою та дизайном. Більше має бути кращим. Однак гонка за вищим і легшим часто закінчувалася катастрофою. Зневажання законам фізики було настільки сильним, що можна було впоратися. Це були уроки, засвоєні важким шляхом.
Дерев’яні опорні балки в соборі Бове було встановлено, щоб утримайте трансепт від руйнування.
Собор сьогодні
Життя собору завжди було мінливим. Натовпи людей, які приходять і проходять через ці чудові споруди, тепер імітують те, яким було життя на вершині розвитку собору у Франції. Тоді, як і зараз, люди приходили до собору, щоб поклонитися святим, попросити заступництва, відзначити численні свята в католицькому календарі, а також відвідати базарні ярмарки, які проводилися в соборах і навколо них. Приплив доходу від туристів збільшує фінансову скарбницю на утримання собору, а також додає кошти, які вкрай необхідні для різних міст, у яких розташовані ці собори. Ці будівлі стали живими пам’ятниками інновацій та інженерії, які витримали випробування часом.
Джерело: https://vseproremont.com